30.10.2010

Takip Listem #5 - Martin Harnik

Bu sezon Stuttgart ın Avrupa Ligi elemeleri maçlarında attığı golle bana para kazandıran adam. İşte böyle çarptı gözüme. İlgimi çekti ya bir kere, sonra unutmam çok zor.. Her maç Stuttgarta bakarım golü var mı diye, ya da Avusturya milli takımında.

Martin Harnik 87 doğumlu ve fiziği yerinde bir oyuncu. Bu sezon 16 resmi maçta 6 gol atmış. Genelde yedek oynuyor zira önünde Pogrebnyak,Marica,Cacau gibi isimler var. Buna rağmen gol oranı kayda değer. Attığı goller de öyle 4-1 lik maçta 4. gol olmuyor. Kazandıran goller oluyor, 1-0 yapıyor. Oyuna iyi adapte olmasının meyvesi sanırım. Bundan sonra bu adama da dikkat...

Ofsayt !

Futbolun anlaşılması en zor kurallarından biri , ofsayt.. Son yıllarda çokça da geyiği yapıldı, eğer bir kız ofsaytı biliyorsa futboldan anlıyor demektir falan filan. Ancak kimse gerekliliği ya da gereksizliği konusunda bir tartışma başlatmadı. Ya da bizim yaşımızın yetmediği yıllarda olmuş tüm bu sorguladıklarım.

Nedir ofsayt ? Takım arkadaşına pas verirken , arkadaşının kale çizgisiyle arasında en az 2 rakip oyuncu barındırma ya da artık karşınızda iki defans oyuncusu kalmadıysa toptan geride olma zorunluluğudur. Son iki adam olması önemli, kaleci veya bir başkası değil. İşte bu yüzdendir ki belirleme sıkıntıları çok büyüktür. Yardımcı hakemin en büyük sorumluluğudur ve onu da hatasız yapmak çok zordur. Çünkü aynı anda beş adet olası hareketli nesneye dikkat vermeniz gerekir ve bunların hepsini sadece topa vuruş esnasında geçen milisaniyelerde yorumlayıp sonucunu hakeme bildirmeniz gerekir. Beş nesne derken, topa vuran, pası alacak olan, top, ve kuralın geçerliliğini belirleyecek son iki adam.

Futbol otoritelerinin , forvetler sadece ilerde bekleyip kendilerine avantaj? sağlamasın diye koyduğu bir kural. Hani baskette de benzeri var ya, uzun boylular pota altında durmasın diye.. Tamam basketteki haklı sebepler barındırır, 2.5 metre adamı potanın tam altında maç boyunca tutarsan diğer 4 adamının kim olduğu bile önemli olmaz. İşin diğer boyutunda ise işler öyle değil. Ne olmuş benim forvet oyuncum rakip kaleciye en yakın oyuncu olarak duruyorsa? Bundan kim fayda sağlıyor ? Senin de defans oyuncun var , forvetime yakın markaj uygulasın değil mi ama ? Futbol üzerine düşündüğümde kafamı da en çok yoran olgu "ofsayt" dır zaten. Ofsayt olmasa maçlar daha mı gollü geçer acaba diye düşünmekten alıkoyamam kendimi. Sonra da "niye gollü geçsin ki" , "rakip kapanır bu sefer iyice" diye devam ederim. Gerçekleşmeden bilemeyiz derler ya , aynen o mesele işte.


Bir de "pasif" i çıktı bu işin ama efsanelerden ismini hatırlayamadığım için özür dilediğim bir futbolcu, "bu işin pasifi olmaz, bir oyuncu ya ofsayttır , ya değildir." der. Gerçekten de öyledir aslında. Topa hareketlenmezseniz oyuna dahil olmamış olursunuz ve ofsayt olmazsınız, ama rakip takım sizin bunu yapacağınızı bilemez.Onların kafasında "garanti ofsayt pozisyonunda" iken , nasıl olur da pasif olursunuz ? Ayrıca bu iş sadece neden atak yapan takımın lehine ? Örnekle açıklarsak, siz ortadan atak yaparken kanat oyuncunuz en kenarda bariz ofsayt pozisyonunda olsa , topla oynamazsa pozisyon devam eder. Defansta da aynı şey yapılsın o zaman deyince saçma geliyor değil mi... Ortadan atak yiyorsunuz ve sağ bekiniz sizin sahanızın en gerilerinde kenarda boş boş duruyor. Gol olabiliyor ama bu pozisyonda, halbuki sağ bekin de pozisyonla ilgisi yok , ne bu ikilem ?

Konuyu açış sebebim Newcastle-Arsenal maçında tartışmalara yol açan Theo Walcott un golünden sonra Wenger in açıklamalarıdır. Pozisyonda "pasif" olan Bendtner topla oynamayıp geri dönerken defansla çarpışmış ve Arsenale avantaj sağlanmış. Neticesinde gol olmuş..


Arsené Wenger diyor ki; ofsayt kuralı forvetlere şu haliyle bile adil olmayan bir avantaj sağlıyor. Şöyle ki, forvet oyuncusu en ilerde ofsayt olsun ama topu ona değil de kenardaki ofsayt olmayan sağ açığımıza atalım. Bu adam geriden çıktı ama topla birlikte ilerde pozisyon aldı ve forvet oyuncusunun önüne geçti. Bu durumda forvet kendisine "ofsayttan" avantaj sağladı. Üstad haksız değil.Ne demek istediğimi tam anlatamamış olabilirim ama merak edenler hem bu maçın gollerini, hem de EUROMASTERS - van Nistelrooy videosundaki golü izlerseler, dediklerimi tam olarak anlayacaktırlar..

Belki de futbol kurallarında değişikliğe gidilme zamanı geldi. Köklü bir değişiklik olmasa da revizyon şart oldu. Louis van Gaal in enteresan önerilerini inclemeye davet ediyorum hepinizi...

24.10.2010

Takip Listem #4 - Sven Bender !

Henüz 21 yaşında ve orta sahanın dinamosu tabirine çoktan uyum sağlamış. Borussia Dortmund'da oynuyor ve Nuri'nin orta sahadaki arkadaşı. Oyun kurucu değil de oyun kesici rolünde sahada görev buluyor. Bizim Marco paşa gibi ama farklı.. Ataklara kesin katkı yapıyor, genç ve dinamik oluşu , her yere koşması bunu mümkün kılıyor. Aldığı topları kendi de gayet iyi kullanabilmesine rağmen Nuri'ye veriyor. Uzun süredir takibimde ama listeme yeni aldım. İlerde Alman Milli Takımında oynamaya en büüyk adaylarımdan biri. Ufak milli takımlarda zaten oynuyormuş , nitekim 17 yaşındayken Fritz -Walter ödül kategorisinde 3. olmuş.Bu yüze dikkat !

Feyenoord ' un Suçu Ne ?!?

Bugün oynanan PSV -Feyenoord maçında skor, maçı duyan,gören ve bu takımların ismini bilen herkesi şaşırtmaktan beter etti..