24.06.2010

Güle Güle İtalya !

Az önce biten İtalya Slovakya mücadelesi Slovakya'nın 3-2 üstünlüğüyle sona erdi ve Slovakya bir üst tura çıkarken İtalya evine döndü.Maç içerisinde gördük ki hakem arkadaşımız (Howard Webb) takdir haklarını kağıt üstünde güçlü takım olan son şampiyondan yana kullandı. Yardımcı hakemin dürüstlüğünü ise çok takdir ettim. İtalyanın doldur boşalt yaptığı her pozisyonda kaleciye faul yapılırken hakem oyunu devam ettirdi. Bir diğer konu ise sert oyun. Pepe hırsından Fenerbahçe'nin yeni transferi Stoch u tekmeledi ancak hakem sarı kartla yetindi. Diğer bir klişe de duraklama anları. Yine uzatma 4 dakikaydı ancak maç 96.02 de bitti sanırsam. Demek istediğim İtalya gol atsın diye herşey yapıldı ama işte olmayınca olmuyor... Hani maç canlı yayınlanmasa "maçı İtalya kazandı" deyip turu atlatacaklar ama milyarlar izlerken yapamıyorlar tabi...

Oyun konusunda diyecek tek şeyim "İtalian Wall" diye bilinen savunmasıyla ünlü takımdan eser kalmadığıdır. Slovakya korner ve taçtan bile gol buldu. Quagliarella nın golü de ayrıca güzeldi ama en güzel goller seçimi olsa ona oy vermem. Forvete bir türlü top getiremeyen italya turnuvayı 5 pozisyon bulamadan bitirdi. Slovakya ise stres altındaki rakipten faydalandı. Topla çok oynayıp geniş alanları akıllıca kullandılar ama daha fazla gol bulacak pozisyonları yakalayamadılar. Tecrübe eksikliği de bunda büyük bir faktördür sanıyorum.Vittek sanıyorum ülkede halk kahramanı olmuştur. Ligimizde oynaması da beni bir başka heyecanlandırıp, vay be dedirtti.Turnuvanın sanıyorum şu ana kadar en büyük sürprizi İtalya'nın elenmesidir ve ikincisi de Slovakya'nın tur atlamasıdır. Gerçi sıralama değişir. Yeni Zelanda bile yenilmeden kapattı turnuvayı. Yazıklar olsun Fransa,yazıklar olsun İtalya !

23.06.2010

Turnuvada Güçlü Olmak !Bu yazıyı şu anki öfkemle de yazsam bundan önceki gözlemlerime bakarak yazıyorum. Yani kızdın o yüzden böyle söylüyorsun demesin kimse..

Gelelim konumuza. Dikkat ettiğim grubun gidişatını etkileyecek önemli sayılacak maçlarda hakemlerin uzatma sürelerini bilerek ve isteyerek fazla gösterdiklerini farkettim. Benden başka farkeden var mı bilmiyorum ama öyle. İsviçre İspanya yı yenerken uzatma 4 dakikaydı . Tabi sebebi de belli, uzun zamandır gol arayan İspanya en azından bir gol atsın... Aynı şekilde İtalya Paraguay maçı 1-1 gidiyor ve İtalya tüm riskleri alarak karşı kaleye yükleniyorken yine uzatma 4 dakikaydı.Ve bundan emin olmamı sağlayan diğer bir maç Cezayir ABD maçı. İngiltere Slovenya maçı 1-0 bitmiş Cezayir maçı da 0-0 bitse Slovenya gruptan çıkacaktı. Golü hakem yaptı demiyorum ama yine uzatma 4 dakikaydı. Neden ? Amerika gol atsın diye ! Kimse bana çıkıp da son dakikaya kadar istediler klişelerinden bahsetmesin. Evet son dakikaya kadar isteyenler var ama onlar sahada değil.

Futbolda bu tür şeyler her zaman olacak,her zaman FIFA güçlü takımları ve yıldızlarını koruyacak,kimse diğer takımların mücadelesi veya emeğine bakmayacak. Çünkü parayı büyük takımlar getiriyor. Çünkü baştaki adamlar da büyük takımlardan çıkma. Hadi şimdi futbol adil bir oyun, madem 4 dakika uzatma verildi Cezayir atsaymış deyin... Deyin de kendinizi kandırın. Eminim ki zayıf olan takıma gol lazım olsa o zaman uzatma bile vermezler !